11 ciekawostek o Łodzi

Publikacja 2020-07-06

Łódź można albo pokochać, albo znienawidzić. Nowoczesność miesza się tutaj z historią dawnych fabryk. Jest to dynamicznie zmieniające się miasto, które wciąż musi walczyć ze złymi stereotypami.

Ciekawostki o Łodzi

 • Łódź jest to miasto 4-kulturowe. Jest to nawiązanie do tego, kto budował miasto, a byli to: Polacy, Żydzi, Niemcy i Rosjanie.
 • Łódź rozwija się wzdłuż tzw. Traktu Piotrowskiego. Po dziś dzień jest o najbardziej znana ulica dla ludzi spoza Łodzi.
 • Jednym z odnowionych obiektów industrialnych jest słynna łódzka Manufaktura. jest to centrum komercyjno-kulturalne, które niezwykle chętnie odwiedzają mieszkańcy jak i turyści.
 • Najgłośniej komentowanym nowym budynkiem w Łodzi, jest tzw. stajnia jednorożców. Jest to przystanek przesiadkowy wybudowany na przecięciu trasy WZ i ulicy Piotrkowskiej.
 • Łódź to miasto murali czyli mowa tutaj o muralach, które w Łodzi tworzone są przez najlepszych wielkoformatowych twórców z całego świata i na pewno są bardzo ciekawą wizytówką miasta.
 • Festiwal Światła w Łodzi w roku 2014 odwiedziło ponad 300 tysięcy osób z całego świata.
 • W Łodzi edukowali się jedni z najsłynniejszych polskich reżyserów, takich jak: Andrzej Wajda, Roman Polański, Krzysztof Kieślowski, Jerzy Skolimowski czy Małgorzata Szumowska.
 • W Łodzi nakręcono też wiele znanych filmów, jak na przykład „Ziemia obiecana”, „Vabank”, „Ucieczka z kina «Wolność»”, „Inland Empire” czy oscarowa „Ida”.
 • W Muzeum Kinematografii, Muzeum Animacji i Szkole Filmowej możemy poznać bliżej Łódzkie tradycje filmowe.
 • W roku 1863 jedna z ulic nosiła imię św. Andrzeja, był to jednak podstęp przeciwko rosyjskiego zaborcy. Tak naprawdę ulica miała upamiętniać prezydenta miasta Andrzeja Rosickiego który wspierał powstańców styczniowych.
 • W ciągu lat, łodzianie spotykali się głównie ” na murku” na Placu Komuny paryskiej. Stacja Benzynowa która była nieopodal sprzedawała więcej alkoholu niż benzyny.

Łódź: Pytania i Odpowiedzi:

Jaka jest liczba mieszkańców w Łodzi?

Populacja na dzień 31.12.2019r wynosi 679 941 ludzi.

Jaka jest powierzchnia Łodzi?

Powierzchnia Łodzi wynosi 293,25 km².

Gdzie leży Łódź?

Łódź znajduje się w województwie Łódzkim.

Jakie są atrakcje w Łodzi?

W Łodzi można odwiedzić: Plac Wolności, Pałac Poznańskiego, Manufaktura, Ulica Piotrkowska a także wiele innych ciekawych miejsc.

Inne ciekawostki

7 ciekawostek o Awinion

7 ciekawostek o Awinion

Awinion leży na południu Franci u podnóża wapiennego wzgórza, na lewym brzegu Rodanu, przy ujściu do niego rzeki Durance. Nad miastem góruje pałac papieski (Palais des Papes). Ciekawostki o Awinion W latach 1309-1377 rezydowało w Pałacu Papieskim aż siedmiu...

7 ciekawostek o Tuluzie

7 ciekawostek o Tuluzie

Tuluza stanowi ważny ośrodek akademicki. Obok Paryża i Lyonu zaliczana jest do miast o największej liczbie studentów. Stanowi siedzibę trzech siostrzanych uniwersytetów: Uniwersytet Tuluza I - Capitole, Uniwersytet Toulouse II – Le Mirail oraz Uniwersytet Tuluza III -...

9 ciekawostek o Marsylii

9 ciekawostek o Marsylii

Marsylia leży w południowej Francji, nad Morzem Śródziemnym, jest to drugie co do wielkości miasto w kraju. Położona jest w regionie Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże, w departamencie Delta Rodanu, którego jest stolicą. Ciekawostki o Marsylii Większa część zabytków w...

7 ciekawostek o Strasburgu

7 ciekawostek o Strasburgu

Miasto jest stolicą i głównym ośrodkiem gospodarczym regionu Grand Est i departamentu Dolny Ren. W Strasburgu swoją siedzibę mają m.in. Rada Europy, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Parlament Europejski oraz Eurokorpus. Ciekawostki o Strasburgu Strasburg swoją...

9 ciekawostek o Bordeaux

9 ciekawostek o Bordeaux

Bordeaux to stolica regionu Nowa Akwitania, w departamencie Żyronda. Miasto przede wszystkim znane jest z tego, że od VIII wieku wytwarzane są tu światowej sławy wina. Ciekawostki o Bordeaux Większość wina produkowane w Bordeaux jest czerwona.Thomas Jefferson...

9 ciekawostek o Nicei

9 ciekawostek o Nicei

Nicea to wiodący ośrodek wypoczynkowy na Lazurowym Wybrzeżu, czyli Francuskiej Riwierze. Ciekawostki o Nicei Takie sławy jak Elton John, Tina Turner czy Bono mają swoje domy w Nicei.Jedno z najbardziej urokliwych, historycznych i najpiękniejszych miast Francji to...