10 ciekawostek o Jowiszu

Publikacja 2020-07-06

Piąta planeta w kolejności od Słońca. Obiekt dawnych mitologii i kultur wielu religii. Największa i najcięższa planeta Układu Słonecznego.

Ciekawostki o Jowiszu

  • Jego średnica wynosi 139 822 km. Potrzeba 11 ustawionych w rzędzie obok siebie Ziemi, żeby osiągnąć ten wynik
  • Pierwsze księżyca Jowisza zostały odkryte w 1610 roku. Dokonał tego Galileo Galilei
  • Okrążenie Słońca zajmuje Jowiszowi 11.86 lat. Dlatego możemy obserwować planetę przez długi czas w jednej konstelacji
  • Pierścienie Jowisza to tak naprawdę cząstki powstałe w wyniku kolizji komet i asteroid z jego księżycami.
  • Powierzchnia planety składa się głównie z gazów i cieczy, a ciśnienie panujące tam jest 3 do 5 razy większe od tego na Ziemi. Oznacza to, że przebywanie na nim jest niemożliwe.
  • Największy księżyc Jowisza – Ganimedes – ma średnicę 5,268 kilometrów. Dla porównania, średnica ziemskiego księżyca wynosi 3472 km.
  • Chmury pokrywają zdecydowaną większość planety. Warstwa chmur ma około 50 kilometrów grubości i składa się z dwóch lub więcej pokładów.
  • Masa Jowisza jest 2,5 razy większa od masy wszystkich innych planet Układu Słonecznego razem.
  • Jest swego rodzaju filtrem dla niebezpiecznych obiektów naszego Układu. Wszystko dzięki swojemu położeniu i potencjałowi grawitacyjnemu.
  • Planeta jest znana astronomom od okolic roku 1000 p.n.e

Pytania o Jowiszu?

Ile księżyców ma Jowisz?

Jowisz posiada 79 księżyców. Cztery z nich są zdecydowanie większe od reszty, przypominają kształtem kulę i nazywa się je księżycami Galileuszowymi. Reszta kształtem nie przypomina kuli.

Skąd nazwa „Jowisz”?

Nazwę tę nadali Rzymianie oddając cześć najważniejszemu z bogów swojej mitologii – Jowiszowi, który odpowiadał za niebo, deszcz i burzę.

Kiedy powstał Jowisz?

Badacze szacują czas powstania Jowisza na okres przypadający około 4,5 mld lat temu. Wówczas planeta była podobna rozmiarem do Ziemi.

Ile pierścieni posiada Jowisz?

Wokół planety znajdują się cztery pierścienie:
-główny i najgrubszy nazywany „pierścieniem halo”
-jasny i cienki „pierścień główny”
-dwa grubsze i mniej wyraźne „pierścienie ażurowe”, nazywane też „pierścieniami Amaltei i Tebe”

Ile wynosi obrót Jowisza wokół własnej osi?

Cały proces trwa 9 godzin i 55 minut. W efekcie, dzień na Jowiszu jest najkrótszy ze wszystkich planet w Układzie Słonecznym.

Inne ciekawostki

10 ciekawostek o Drodze Mlecznej

10 ciekawostek o Drodze Mlecznej

Jest galaktyką, w której znajduje się Układ Słoneczny. Jest domem dla 100-400 miliardów gwiazd. Ciekawostki o Drodze Mlecznej Smuga Galaktyki może być widziana na niebie tylko przy dobrej pogodzie i w miejscu, gdzie nie ma dużego zanieczyszczenia sztucznym...

11 ciekawostek o Słońcu

11 ciekawostek o Słońcu

Ogromna gwiazda i punkt centralny Układu Słonecznego. Bez niej nie byłoby życia. Odpowiada za klimat i pogodę. Ciekawostki o Słońcu Jest ognistą kulą gazową, której średnica przekracza ziemską 110 razy. Objętością przegania Ziemię tysiąc razy.Na powierzchni gwiazdy...

11 ciekawostek o Plutonie

11 ciekawostek o Plutonie

Pluton - planeta karłowata. Do niedawna uznawana za dziewiątą planetę Układu Słonecznego. Ciekawostki o Plutonie Została odkryta w 1930 roku. Dopiero w 2006 roku zmieniono jej status na planetę karłowatą.Posiada 5 księżyców - Charon, Styks, Nix, Kerberos i...

15 ciekawostek o Ziemi

15 ciekawostek o Ziemi

Planeta Ziemia, matka wszelakiego życia jakie obecnie znamy. Zielona planeta. Największa z planet skalistych. Ciekawostki o Ziemi Posiada jednego satelitę naturalnego, którym jest Księżyc.Najstarsza świątynia na Ziemi ma około 12000 lat.Doba trwa 23 godziny i 56...

12 ciekawostek o Neptunie

12 ciekawostek o Neptunie

Ostatnia z planet Układu Słonecznego. Niebieski gazowy olbrzym, który zamyka zbiór planet. Ciekawostki o Neptunie Jest najmniejszą ze wszystkich planet gazowychObiega Słońce w 165 ziemskich lat.Jest 30 razy bardziej oddalony od Słońca niż Ziemia.Powierzchnia Neptuna...

11 ciekawostek o Uranie

11 ciekawostek o Uranie

Uran jest najzimniejszą ze znanych nam planet Układu Słonecznego. Cyjanowy gazowy olbrzym wybija się znacznie na tle innych planet. Ciekawostki o Uranie Posiada 13 pierścieni, które powstały z lodu i kawałków skał.Jest czterokrotnie większy od Ziemi.Temperatura jest...